- Projektowanie wnętrz
- 6 lipca 2021
Jak wybrać poziom wykończenia suchej zabudowy
Przy zatrudnianiu instalatorów i sporządzaniu dobrej umowy, ważne jest, aby zrozumieć różne poziomy wykończenia suchej zabudowy. Przedstawimy Ci różne poziomy określone przez normę ASTM C840-04, doradzimy jak sprawdzić jakość wykończenia i nie tylko.
Montaż i wykańczanie suchej zabudowy polega na uzyskaniu odpowiedniej powierzchni. Ale ta usługa różni się w zależności od projektu, nad którym pracujesz. Niektóre wykończenia są ściśle utylitarne, podczas gdy inne są wysokiej klasy i dekoracyjne.
Na przykład, wielu wykonawców wykończenie ścian dołączonych garaży tylko tyle, aby osiągnąć ocenę ogniową nakazane przez kody budowlane. Chociaż powierzchnia jest użytkowa, to często jest daleko od gładkości. Na drugim końcu spektrum jest ściana w jadalni, która będzie miała błyszczącą farbę i będzie oświetlona przez kanistry sufitowe blisko ściany, które grabią światło przez nią pod płytkim kątem. W takich warunkach nawet drobna niedoskonałość będzie przyciągać uwagę.
Ważne jest, abyś wykończył swoją suchą zabudowę mając na uwadze jej końcowy cel. W przeciwnym razie tracisz czas, energię i pieniądze, aby uzyskać niepotrzebnie gładką powierzchnię, lub ryzykujesz rozczarowanie efektem końcowym, nie inwestując wystarczająco dużo w projekt.
Zrozumienie różnych poziomów wykończenia jest szczególnie ważne, jeśli zatrudniasz kogoś do instalacji lub wykończenia suchej zabudowy. Terminy takie jak "standardy przemysłowe" i "wykończenie zgodne z wymaganiami" są niejasne i nieadekwatne do umów. Dlatego też Stowarzyszenie Gipsu współpracowało z kilkoma innymi organizacjami branżowymi w celu opracowania dokumentu, który szczegółowo opisuje zalecane poziomy wykończenia płyt gipsowo-kartonowych. Poniższe informacje podsumowują ten dokument, ASTM C 840-04, "Standardowa Specyfikacja Zastosowania i Wykończenia Płyt Gipsowych". Skontaktuj się ze Stowarzyszeniem Gipsu, aby uzyskać jeszcze bardziej szczegółowe informacje.
Poziom 0
Ten poziom nie wymaga oklejania, wykańczania, ani listew narożnych.
Możesz określić ten poziom pracy od wykonawcy, gdy sam zamierzasz wykonać wykończenie. Innym przykładem jest obszar, gdzie nie podjęto jeszcze decyzji co do ostatecznego wykończenia.
Poziom 1
Wszystkie wewnętrzne kąty i złącza powinny być zaklejone taśmą w masie szpachlowej. Powierzchnia powinna być wolna od nadmiaru masy szpachlowej. Dopuszczalne są nierówności i ślady po narzędziach.
Na tym poziomie, elementy złączne nie muszą być zakryte. W niektórych gminach, poziom ten może być nazywany "ogień-taping", jeśli spełnia wymagania kodeksu dla odporności ogniowej. Ten poziom wykończenia jest zwykle używany do niepublicznych obszarów budynku, takich jak garaż lub poddasze.
Poziom 2
Na tym poziomie wszystkie wewnętrzne kąty i połączenia powinny mieć taśmę osadzoną w masie szpachlowej i przetartą kielnią lub nożem do połączeń, pozostawiając cienką warstwę masy szpachlowej. Główki elementów złącznych, narożniki i inne akcesoria są pokryte warstwą masy szpachlowej. Dopuszczalne są nierówności i ślady po narzędziach, ale powierzchnia nie powinna mieć nadmiaru masy szpachlowej. Jeśli masa szpachlowa jest nakładana na taśmę po jej osadzeniu, jest to uważane za oddzielną warstwę masy, która spełnia wymagania tego poziomu.
Poziom 2 jest czasami określany, gdy wodoodporna płyta gipsowo-kartonowa jest używana jako podłoże pod płytki. Ten poziom jest czasami określany dla garaży i innych obszarów, gdzie wygląd nie jest ważny.
Poziom 3
Wszystkie złącza i kąty wewnętrzne powinny być zabezpieczone taśmą zatopioną w masie szpachlowej oraz jedną dodatkową warstwą masy szpachlowej. Akcesoria i główki elementów złącznych muszą być pokryte dwiema oddzielnymi warstwami masy szpachlowej. Wszystkie masy szpachlowe muszą być gładkie, bez grzbietów i śladów narzędzi.
Na poziomie 3 i wyższym przygotowana powierzchnia powinna być pokryta podkładem gruntującym do suchej zabudowy, kompatybilnym z okładziną ścienną, farbą lub inną dekoracją, która ma być na niej zastosowana. Stosowanie podkładu jest jednak zwykle poza zakresem odpowiedzialności montera i wykończeniowca suchej zabudowy.
Poziom 4
Wszystkie złącza i kąty wewnętrzne powinny być zabezpieczone taśmą zatopioną w masie szpachlowej oraz dwiema oddzielnymi warstwami masy szpachlowej na wszystkich złączach płaskich i jedną oddzielną warstwą na kątach wewnętrznych. Akcesoria i główki łączników są pokryte trzema oddzielnymi warstwami masy szpachlowej. Cała masa szpachlowa jest gładka, bez grzbietów i śladów po narzędziach.
Poziom ten należy podać w przypadku nakładania lekkich faktur, okładzin ściennych lub farb płaskich. Farby z połyskiem i półpołyskiem nie są zalecane powyżej tego poziomu. Należy dokładnie rozważyć ciężar i fakturę oklein ściennych, aby zapewnić odpowiednie ukrycie spoin i elementów złącznych. Okładziny ścienne, które są lekkie, błyszczące lub mają ograniczone wzory, są szczególnie narażone na ujawnienie niedoskonałości powierzchni.
Poziom 5
Na poziomie 5 wszystkie złącza i wewnętrzne kąty są zabezpieczone taśmą zatopioną w masie szpachlowej oraz dwiema oddzielnymi warstwami masy szpachlowej na wszystkich płaskich złączach i jedną oddzielną warstwą na wewnętrznych kątach. Akcesoria i główki łączników są pokryte trzema oddzielnymi warstwami masy szpachlowej. Na całą powierzchnię nakładana jest cienka warstwa masy szpachlowej. Powierzchnia powinna być gładka i pozbawiona grzbietów oraz śladów narzędzi.
Ten poziom reprezentuje najwyższą jakość wykończenia i jest zalecany, gdy używany jest połysk, półpołysk lub nieteksturowane farby płaskie lub gdy występują trudne warunki oświetleniowe. Zapewnia najbardziej jednolitą powierzchnię i minimalizuje możliwość stawów lub łączniki widoczne przez wykończenie.